Късна сеитба на рапица в сухи и горещи условия

Сроковете за сеитба на зимната маслодайна рапица и тази година ще бъдат отложени поради дългия период на високи температури и засушаване. Въпреки това, многогодишните резултати от международната опитна мрежа RAPOOL показват, че максимални добиви могат да бъдат постигнати и при късна сеитба. Всъщност, средните добиви от късна сеитба през последните две години са с тенденция да бъдат по-високи от тези при нормална сеитба. 

 

Ето няколко съвета за късна сеитба при сухи условия:

  • Мощните и бързорастящи хибриди ТРИАТЛОН и МАТРИКС CL са специално селектирани за късна сеитба. БЕАТРИКС CL, МАНХАТЪН и ЮРЕК също се представят много добре при късни срокове на сеитба.

  • Използвайте фабрично третирани семена с LUMIPOSA®, за да подпомогнете и защитите началното развитие на посева.

Посевите с фабрично третирани семена с Lumiposa® преодоляват много по-лесно биотичния и абиотичния стрес.

 

  • Оптималната гъстота на посева трябва да е с 35 - 40 добре развити растения/m². Ако сеитбата е по-късно, увеличете посевната норма.  
  • Не сейте в гореща и суха почва! Семената могат да изпаднат в латентно състояние при температура на почвата над 20 °C. По възможност изчакайте дъжда и засейте по-късно. При ранните хибриди и тези с бързо есенно развитие срокът на сеитба може да се удължи до края на октомври или с малко повече риск – дори до първото десетдневие на ноември.
  • Ако има опасност от гръмотевични бури или силен дъжд, е препоръчително семенното легло да не е идеално равно, за да предотвратите затлачване.
  • Не извършвайте дълбока обработка на почвата до сеитбата, за да избегнете допълнително просушаване на почвата. Колкото по-суха е почвата, толкова по-важно е да се осигури плитка и ефективна обработка и възможно най-доброто повторно уплътняване веднага след това.
  • Обърнете внимание на различните типове почви! При песъчливи почви, дори минимални количества валежи проникват по-дълбоко, тъй като самата почва трудно задържа водата. Колкото по-тежка е почвата, толкова по-добро е влагозапасяването, но при слаби валежи влагата остава в горния почвен слой и не достига до семената. Сухите глинести почви пък абсорбират водата и тя не е достъпна за растенията. Затова, на по-тежки почви, сейте малко по-плитко (2-3 cm), отколкото на по-леки (3-4 cm).
  • Използвайте почвени хербициди възможно най-късно – те действат бързо и добре, когато почвата е влажна.
  • Торенето с микроелементи доказа своята ефективност! При сухи условия се препоръчва торене с бор (20 г/ха) през есента, внесен с голямо количество работен разтвор и/или последващи валежи за гарантирано достигане до корена.