Как земеделските стопани могат да подобрят вземането на решения относно семената?

Работейки заедно с агрономи и експерти, земеделските производители могат да се чувстват уверени в решенията си за отглеждане на културите

В сърцето на Латвия Каспарс Антипинс и баща му работят заедно върху своите 3400 хектара, за да увеличат максимално възвръщаемостта от всеки метър. На около 600 километра от тях в Естония Мик Тут и баща му обработват около 500 хектара, включително зимна пшеница, пролетен ечемик, зимен ечемик, ръж, зимна маслодайна рапица и грах.

„Винаги е рисковано, когато разглеждаме нови сортове“, казва Тут. „Предпочитаме семената, които използваме от много години, защото знаем какво да очакваме, но знаем, че всяка година трябва да разглеждаме и нови варианти, за да се възползваме и от печалбата при селектирането и отглеждането.“

За всеки от тези земеделски стопани изборът на хибриди и сортове всяка година изисква упорита работа, проучвания и внимателен баланс. Това подчертава значението не само на информацията за сортовете предоставена от компаниите за семена, но и на постигането на резултати на местна почва.

Определяне на приоритетите за семената преди покупката

Както всяко поле има различни характеристики, така и всяка култура и сорт се различават. След като установите ротацията, отделете време за документиране на нуждите за всяко поле по култури.

 

„Доскоро потенциалът на културата беше най-важното ни съображение при избора на сортове култури“, казва Антипинс. „Сега, с промяната на ситуацията в света и отношението към пестицидите, приоритетите ни се променят. Потенциалът за добив трябва да върви ръка за ръка с устойчивостта на болести.“

Една компания, RAPOOL-RING, се е посветила не само на селектирането на отлични сортове с потенциал за добив, но и на търсенето в областта на генетиката на издръжливост към насекоми и болести вредители. Това ще намали цялостната нужда от пестициди, тъй като растението ще има вътрешна защита.

В допълнение към устойчивостта на болести, издръжливостта към насекоми също е на първо място в списъка с приоритети, тъй като нашествието на насекоми е друга сериозна заплаха за рентабилността – особено ако употребата на пестициди бъде преустановена.

„За нас в Естония студоустойчивостта също е много важна“, казва Тут. „Например преди около пет години засадихме шест сорта рапица, за да разпределим риска, и единственото семе, което оцеля, беше от RAPOOL-RING, и то при минус 20 градуса без сняг, който да го изолира.“

Друг проблем за много земеделски стопани е използването на торове, особено при рекордните цени на азота през тази година. По-голямата ефективност при ключови култури, като зимна маслодайна рапица, царевица и други, ще бъде от решаващо значение за повишаване на рентабилността на хектар.

Намиране на локализирани резултати и информация

Това, което дава резултат при Тут в Естония, може да не е ефективно за Антипинс в Латвия, тъй като всяко поле – дори намиращо се на един метър разстояние – има различни нужди. Поради това е важно не само да работите с представители на компаниите за семена, които познават местния район, но също така е ценно да тествате продуктите на собствените си полета.

„Аз съм отговорен за всяко управленско решение в стопанството“, казва Антипинс. „Ситуацията на моето поле не е същата като при другите. В продължение на около шест години всяка година изпробвахме около 20 сорта, за да ги видим в реални условия.“

Тестовите парцели или тестовете върху разположени един до друг парцели, както се наричат в някои страни, помагат да се покажат отличаващите се продукти, които действително дават резултати при местните условия. За целта е необходимо да отделите няколко акра, но това може да ви донесе дивиденти.

„Когато направихме тестови парцели, установихме, че при маслодайната рапица RAPOOL-RING постоянно осигурява най-добрата стойност“, казва Мик. „Освен това техните агрономи работят заедно с моя, за да намерят най-добрите сортове за нашия район.“

Започва се с това да се знае какво да се очаква от сортовете семена и да се намери разумното им разполагане по полетата. Агрономическите съветници на RAPOOL-RING работят рамо до рамо със земеделските стопани, за да им помогнат да разберат как даден сорт може да дава или не резултати в тяхното стопанство. Те помагат за създаването на персонализирани решения, така че земеделските стопани да видят какво дава най-добри резултати при тях.

Тази консултантска връзка помага да се премахне част от нуждата от гадаене. Вместо да гадаят какви сортове биха могли да дадат резултати в техните стопанства, Антипинс и Мик преглеждат данните, предоставени от търговските представители на компаниите за семена, за да получат по-добра представа за адаптивността на семената към техните хектари. Оттам те извършват собствени тестове и в крайна сметка определят сортове семена, които са най-подходящи не само за техните почви, но и за техните предпочитания при управлението им.

„Комбинираме дългогодишни данни и хиляди изследователски тестове, за да създадем цялостна представа за това, какво ще се получи от сортовете семена при определени условия“, казва Жан Гайслер, RAPOOL-RING. „Вълнуващо е да споделяме тези знания със земеделските стопани, за да им помогнем да намерят решения, които да дават резултати на техните полета.“