
УНГАРИЯ
РАПИЦАТА ОСТАВА ОСНОВНАТА ПЕЧЕЛИВША МАСЛОДАЙНА КУЛТУРАСъс засетите повече от 300 000 хектара през 2019г., зимната маслодайна рапица е една от основните земеделски култури в Унгария. Въз основа на годишните данни за рентабилност на основните полски култури в Унгария (в изчисленията не са включени субсидии), които са предоставени от Унгарския научноизследователския институт за селскостопанска икономика (AKI), можем да потвърдим също, че рапицата е изключително рентабилна култура. Последните анализи (2014 – 2018г.) показват, че рапицата е на 2-ро място след царевицата с приход от 222 евро / хектар. Направеното сравнение със слънчоглед (162 € / хектар) и соя (57 € / хектар), подчертава значението на рапицата като ценна печеливша култура за унгарските фермери.

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
БЕНЧМАРКИНГЪТ - КЛЮЧОВ ИНСТРУМЕНТ ЗА ПОВИШАВАНЕ НА ЕФЕКТИВНОСТТА НА РАЗХОДИТЕ?За да сравнят данните за собственото си производство с други фермери Британската организация AHDB разработи инструмент, наречен Farmbench. Последният анализ за производството на маслодайна рапица във Великобритания показа, че ТОП 25% от производителите на рапица имат особено ниски разходи по отношение на растителната защитата на културите, торенето и режийните разходи. Тези фермери са използвали 17% по-малко неорганични торове от фермерите с най-високи разходи и спестяват 18% от разходите си за растителна защита на културите. Основен фактор в полза на най-добрите маржове обаче, са разходите за труд, тъй като при ТОП 25% от стопанствата един работник на пълен работен ден покрива 286 хектара, докато при 25% от производителите с най нисък марж един работник покрива 190 хектара.

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
РАПИЦАТА ОСТАВА „ПРОБЛЕМНОТО ДЕТЕ“Ежегодното проучване на Английската организация (EBS), организирано от Andersons Center, с помощта на Асоциацията на независимите консултанти по културите (AICC), всяка година оценяват развитието на селскотопанските култури в Обединеното кралство след зимата. Настоящите цифри при зимната маслодайна рапица след проучването сочат допълнително намаляване на рапичните площи с 38 хил. хектара, след неблагоприятните условия на развитие през зимата, основно повлияни от дъждовната и преовлажнена есен, както и силното нападение от рапична стъблена бълха. Прогнозните площите за реколта 2020 се изчисляват само на 361 000 хектара.

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
ДОСТАВКАТА НА РАПИЦА ОСТАВА ПОД НАПРЕЖЕНИЕВъз основа на настоящата прогноза за производство на рапица (Зимна и Пролетна) за реколта 2020 в бившите ЕС-28, която възлиза само на 17,1 млн. тона, преработвателите на маслодайни култури в ЕС все още разчитат основно на значителен внос на рапица. Отчита се леко увеличаване на прогнозните добиви за новата реколта, базирано на добре развитите посеви с рапица в Германия, Франция и Румъния. В същото време, оптимистичните данни за по-голямото увеличаване на производството, са ограничени от по-ниските оценки за Дания, Швеция и Латвия, където тежките климатични условия за отглеждане на културата водят до по-слабо развити полета след зимата.

ЧЕХИЯ
КОЛКО ПОКАЗАТЕЛЕН Е ДИАМЕТЪРЪТ НА КОРЕНОВАТА ШИЙКА КАТО ИНСТРУМЕНТ ЗА ПРОГНОЗА НА ДОБИВА?Петър Бараник (SPZO – Чешка асоциация на производителите на рапица) представи по време на своята презентация на годишното събитие, което се състоя в Hluk в края на Ноември 2019 г., положителна прогноза за увеличаване на производството на зимна маслодайна рапица в Чехия през 2020 г. Въз основа на своите вътрешни наблюдения и оценки, направени въз основа на диаметъра на кореновата шийка, те могат да изчислят и да направят първоначални прогнози за добив при жътвата на следващото лято. Настоящото развитие на културата и развитието на кореновата шийка с диаметър 11,5 мм обещава добра основа за развитие на рапичните посеви през пролетта, в сравнение с 9,2 мм през предходната година. Тази теория се потвърждава и от прогнозата за добив на COCERAL (януари 2020 г.), който прогнозира добив от 3,18 t / хектар през 2020 г. сравнение с 3,07 t / хектар през 2019 г.

РУСИЯ
РЕГИСТРАЦИИ НА ХИБРИДИ ОТ НОВО ПОКОЛЕНИЕ - СЛЕДВАЩАТА СТЪПКА ЗА ПО- ВИСОКИ И УСТОЙЧИВИ ДОБИВИНарастващият пазар на рапица в Русия налага нуждата от непрекъснатото подобряване и развитие на хибридите. Рапул дава тласък на това развитие като непрекъснато адаптира портфолиото си. Всъщност, ние сме щастливи да видим, че официалната руска държавна комисия за сортоизпитване регистрира през 2019г. 8 нови хибрида зимна маслодайна рапица: ATORA, KELTOR, KICKER, KUGA, LEXION, RAGNAR, TEMPTATION и THURE. Тези хибриди ни дават възможност да предложим нещо ново, както и да адаптираме вече съществуващият ни асортимент на Руският пазар.